Bisiklet Bir Kültürdür

Son zamanlarda çok sık duyduğumuz, pek çok insana ve gruba slogan olmuş bir söz. Tüm gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan, desteklenen ve üzerine sayısız projeler üretilen bir konu “bisiklet”. Bisiklet deyip geçmemek lazım. Zira artık çocukluğumuzun karne hediyesi bir oyuncağı olmaktan çıkıp, bir yaşam şekline, bir kültüre dönüşmekte. Hatta biz kabul etsek de, etmesek de dönüşmüş durumda.

Bisiklet sözcüğü içinde bir çok kavramı barındırır. Sağlığı, doğa dostluğunu, eğlenceyi, sosyalleşmeyi, turizmi, farkındalığı… Burada saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok ana ve yan başlığı. Kısaca “esenliği”. 21. yüzyılın yükselen bir değeri ve sektörü olan “Wellness”, Türkçeye kısaca “Esenlik” olarak çevrilebilir. Peki nedir wellness? Basit bir tanımla: Doğru beslenme ve uygun egzersiz ile birlikte edinilen fiziksel ve zihinsel iyi olma hali, diyebiliriz. Bilindiği gibi gelişen tıp ve teknoloji ile ortalama insan ömrü uzamaktadır. Ama nasıl bir hayattır bizi bekleyen? İşte hem uzun hem de esen yaşayabilmek için kuracağımız hayat düzeni içinde belki de en önemli yol arkadaşlarımızdan biridir bisiklet. Her şeyden önce bisiklet kullanarak sağlığımıza ciddi bir fayda sağlayabiliriz. Yürüyüş sırasında vücut ağırlığımızın tamamını, koşarken 2-3 katını hissederiz ve taşımak zorunda kalırız. Bisiklete binerken ise sadece %30’unu. Yani yürüme gücü ile daha çok yol alabilir, daha uzun egzersizler yapabiliriz. Ayrıca ulaşım aracı olarak bisiklet kullanarak, doğaya salınmasına sebep olduğumuz karbon miktarını azaltabilir, şehir içinde araba kullanımına göre daha hızlı hareket edebilir, park yeri sorunundan kurtulabilir, daha az masraflı yolculuklar yapabiliriz. Yani benzin yerine yağlarımızı yakabiliriz. Dahası bu aktiviteyi bir sosyalleşeme ve turizm aracı olarak kullanarak, pek çok yeni yer gezip görebilir, yeni insanlarla tanışabiliriz.
Gelişmiş ülkelerde trafikteki araçların boyutları küçüldükçe geçiş üstünlükleri giderek artmakta, bisikletlere ve bisiklet kullanıcılarına daha çok saygı gösterilmektedir. Şehirlerde bisiklet kullanımını arttırmak ve daha güvenli hale getirmek için özel bisiklet yolları yapılmakta, bisiklet kullanımı gerek yerel yönetimler, gerekse özel veya resmi pek çok kurum ve kuruluşça desteklenmektedir. İşte tüm bu çabalar çok güzel bir kültürün oluşmasını sağlamaktadır. Bisiklet kültürü. Çünkü “bisikletçiler” dediğimiz grup; nezih, saygın, çevresine ve doğaya saygılı, sağlıklı, neşeli ve barışçıl insanlardan oluşmaktadır. Tabii ki bu kültür yayıldıkça yaşadığımız ili, ülkeyi ve dünyayı daha yaşanılası bir yer haline getirecektir, hayal ettiğimiz gibi.
Tüm Dünya’da ve Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da da bisikletle ilgili önemli gelişmeler olmakta, bisiklet kullanıcılarının sayısı artmakta, pek çok organizasyon ve tur, her geçen gün daha iyiye pedal basmaktadır. Daha bundan 7-8 sene önce bir avuç insanın, belki de sadece inançlarıyla çıktıkları yolda bugün yüzlerce, hatta binlerce bisikletçi hızla artan sayılarıyla yolları doldurmaktadırlar. 2005 yılında Muğla Bisiklet Platformu’nun kurulmasıyla başlayan kurumsallaşma macerası, günümüzde pek çok bisiklet topluluğu ve derneğinin kurulmasıyla hızla ve artarak devam etmektedir. Muğla’da 2007 yılında, Türkiye’deki ilk kamplı bisiklet turu olan 5 günlük “Gökova Pedallarımın Altında” bisiklet turu yapılarak bir ilke imza atılmış, bu süreç hızlanmıştır. Şu anda Muğla il merkezinde “Kemeraltı bisiklet topluluğu”, “Pedalla bisiklet topluluğu” ve “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bisiklet topluluğu” gibi bisiklet toplulukları bulunmaktadır. 2009 yılında kurulan “Muğla Bisiklet Derneği”, pek çok ilke imza atmış, gerek ülke çapında gerekse yurt dışında bisiklet ve bisikletçiler için elinden gelen desteği sağlamaya çalışmış ve çalışmaktadır. “YOLLAR HEPİMİZİN PAYLAŞALIM” sloganıyla, tüm bisiklet severlerin kendilerini özgürce ifade edebilecekleri sağlam bir kurumsal yapı olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Dernek çalışmaları ve yapılan turlar hakkında bilgi almak için Muğla Bisiklet Derneği Facebook sayfasına üye olabilir, derneğin internet sitesi olan “muglabisiklet.org” adresini ziyaret edebilirsiniz.
Haydi, en kısa zamanda sizde bisiklete binin. Size söz veriyorum kendinizi daha sağlıklı ve mutlu hissedeceksiniz. Sağlıklı ve mutlu günler…

Başkanımız Bilge Kaan UZUN’unun Hamle Gazetesi’nde yayınlanan makalesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir