Bisiklette Sivil Toplum Örgütlenmesinin Önlenemez Yükselişi

Ülkemizde bisikletin sadece spor yaris vb.boyutunun ötesinde algilanip, bir “ulasim imkani oldugu” gerçeginin bilinçlere çikmasi ve “bisikletli bir yasam”a dogru yönelis
ister istemez kendi yapilanmalarini da yaratmaya basladi.
Bu ayni zamanda Cyclotourism (bisiklet turizmi) hareketliliklerinde de etkisini göstermek durumunda.

Bu günlere kadar “Bisiklet Hareketi” dedigimiz olgu, genel planda sektörün ve yönetimlerin kuyruguna takilmis,yeterince bagimsizlasamamis dolayisiyla bisiklete bakisinda yani “bisikletin neresinde” olunmasi gerektiginde netlesememis bir konum sergiledi.
Bu konum ayni zamanda kisisel ve dar grupçu anlayislarin türemesine ve etkisini yer yer de olsa göstermelerine neden oldu.

Geçen Hafta Brüksel’de Dünyanin nn büyük bisiklet bilesimi olan Velocity dünya kongresine katildim.

Kongrenin arifesinde toplanan ECF -Avrupa Bisikletliler Federasyonu genel kurulunda,
2008 basinda yeniden örgütlenen Bisikletliler Dernegi mizin federasyona katilimi oybirligi ile saglandi.
Bu her iki katilim bir anlamda benim açimdan, öncü yapilanma Bisikletliler Dernegi araciligiyla ülkemizdeki Bisiklet sivil toplum örgütlenmesinin temsili anlamina gelmektedir.

 

 

Velocity kongresinde bisiklet sektörünün devleri ve ülkemiz temsilcileri de vardi.

Ilk kez bir Belediye baskani Velocity ye katildi ve Brüksel sözlesmesini imzaladi.
Izmit Belediye Baskani Dr.Nevzat Dogan.
Bu su anlama gelmekteydi; Izmit’i belli bir süre içinde bir bisiklet sehri yapma konusunda taahhüt altina giris.
Bunun diger belediyeleri ve yönetimleri tetikliyecegini görecegimize inaniyorum.

Velocity Dünya Bisiklet bilesimi; bir yandan dünyanin dört bir tarafindan gelen yöneticiler,belediye yetkililleri,ulasim sorumlulari,sehircilik uzmanlari vb., bir yandan sektörün devlerini ve bisiklet kullanicilari örgütlenmelerini bir araya getiren bir dünya kongresi.
Yani bizim yillardir sözünü ettigimiz Bisiklet Kullanicilari örgütlenmesi+yerel+sektör bilesimi’nin uluslararasi çapta bir araya gelisleri.
Yillardir üzerinde durdugumuz ve agirlik noktamizi teskil eden Bisiklet kullanicilari örgütlenmesi’nïn rolü.
Iste bu yapilanmalari bir araya getiren, binin üzerinde insani dünyanin dört bir yanindan oraya toplayan olayin motor gücü ECF Avrupa Bisikletliler Federasyonu.
Yani Bisiklet Kullanicilari Sivil Toplum Örgütlenmesi.

Bu nasil Dünyada bu sekilde oluyorsa, ülkmemizde de farkli olmayacaktir.

Bisiklet spor federasyonlari,yapilanmalari ile bisiklet sivil toplum örgütlenmeleri karistirilmamalidir.Kulvarlar farklidir.Karsi karsiya konulmamalidir.

Bizdeki farkli anlayislar,yani devlet yapilanmalarinin, NGO (Non Gouvernemental organisation) yani STK nin önünü tikamalari noktasi, güçler dengesi açisindan ülkemizdeki karsimiza çikisi, ayni zamanda bir demokrasi problemi dir ki.

Dünya’da ve özellikle yasli kita Avrupa’da Bisiklet, dünyamizin gittikçe artan kirliligine,isinmasina,bozulmasina karsi bir alternatif olarak süratle yerini almaktadir.

Bisikletin “gelecegimiz” oldugunu anlamak için, bu islerin içinde olmaya gerek yok, kongreye söyle bir göz atmak bile yeterli.
Gelecegin bisikletli bir yasam olacagi açikça ortada.
Ülkemizde de bisiklet her seye ragmen bir yükselen deger.Burasi tartisilmaz.
ülkemizde de bu gelisimlin öncü motoru.Sektörü ve Yerel yönetimleri harekete geçirecek olan Bisiklet Sivil Toplum Örgütlenmesidir ki, iste Mugla Bisiklet Dernegimiz bu çabalarin yükselmeye basladigi bir dönemde ortaya çikmis ve bisikletlilerin birligi noktasini öne çikararak, kisisel ve dar grupçu egilimlere tavrini netçe alabilmistir.
Uzun süreden beri Mugla’da bir avuç insanin fedekarca çalismalari sonunda ortaya çikan yapilanma, bir anlamda da ülkemizdeki cyclotourism olgusunun öncülügü anlamina gelmektedir.

Söz konusu yapilanma elbette GPA bulusmasidir.Sorun isim hakki sorunu degildir.Ama hayatin her alaninda yaratanlara,yaratilanlara saygi duymak gerekmektedir.
Iste bizim yillardir “amerikayi yeniden kesfetmek” diye elestirdigimiz , kendisinden önce var olanlari,yapilanlari yok saymak mantalitesidir ve degismeye muhtaçdir.
Sonuçta isminin su veya bu olmasindan ziyade niyetidir,bisiklete bakis açisidir.Birlik konusunda ki samimiyetidir ki bu konuda bana göre Mugla Bisiklet Dernegi simdiye kadarki dayanisma ve birlik adimlari ile rüstünü ispatlamistir.

ülkemizde sayilari bir avuç olan Bisiklet Kulanicilari sivil örgütlenmesi bir yandan birlik dayanisma adimlari atarken, bir yandan da yeniler dogacaktir.
Bu yapilanmalar ve hareketlilik uluslararasi baglantilarini kurmus, yerel yönetimleri ve sektörü yanina çekmeyi basarmis bir konuma geldigi yani asil sorun olan KURUMLASMAYA basladigi noktada BISIKLETIN NASIL BIR HIZLA GELISTIGINI hep beraber izliyecegiz.
Bu anlamda bisikletçilere,bisikletlilerE düsen görev bu yapilanmalarin güçlenmesine katki, destek Sunmak olmalidir.
Kisisel,dar grupçu,faydaci anlayislardan kurtulup, toplumsal faydalara yönelelim.
iste bu anlamda Mugla Bisiklet Dernegi tarzi ve durusuyla ülkemiz sivil toplum hareketlenmesine örnek olmaktadir.
Basarilarinin devami dileklerimle
saygi ve sevgilerimle.

Ali Nejat Sözen
21/05/2009 Paris

Tony Awards Red Carpet Dresses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir