Sihirli Tur

Bisiklete binen insanlar mutlu olurlar.
Çünkü
Bisiklet bedeninizdeki negatif enerjiyi alır. Doğa ile barışık oluşundan beslenen bir huzuru aktarır insana. Bisiklet ile yolculukta görmek, dokunmak, tatmak ve işitmek çok daha kolay ve fazladır. Geçtiğiniz yerleri daha yakından tanırsınız. Yol güzergâhınızda karşılaştığınız köyler, bahçeler, yaylalar ormanlar vb mekânlar ve sokakların kokularını duyarsınız. Öylesine geçip gitmiş olmazsınız. Yolda gördüğünüz karşılaştığınız insanlarla daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için istediğiniz kadar istediğiniz yerde pratik bir şekilde in bin yapabilirsiniz. Pedallarınızın tekerlerinizin arasından kaçışan karıncaları böcekleri görmeden selamlamadan geçemezsiniz.
Bisikletinizle birlikte doğaya açıldığınızda hissettiklerinizin yanına bir de serin rüzgâr sesi eklenir. Bu hissi yürümek veya otomobille duyumsamanız zordur.
Bisikletle iseniz istediğiniz yerde durup dinlenebilirsiniz. Tanışıp konuşup selamlaşabilirsiniz. Bütün bunların hepsini doğaya zarar vermeden akıcı bir şekilde yapabilme imkânınız vardır.
Aradığım dostluğu bisikletimle birlikte buluyorum. Bisikletimin beni daha ne güzelliklere götüreceğini tahmin bile edemem.
Gökova bisiklet turunda pedallamaya başladığım ilk gün ve saatlerde herkesin hangi yaşta olursa olsun çocuklar gibi neşe ve sevinç içinde olduğunu gördüm. Herkes Daha bir enerjik esprili pozitif mutlu ve huzurluydu. Ancak son günler değil. Son saatlere doğru ister istemez içimi bir hüzün kapladı. Ayrılık saati dakika dakika yaklaşıyordu çünkü. Yollarda Pedallayarak mutluluğa akıp giderken hiç bitmesin istedim. Her bisiklet aşığının içinden geçirdiği dileği olmuştur sanırım. “Benim işim bu olsa da bisikletimle hep yollarda olsam ,şehir şehir, köy köy ,dere tepe gezsem” diye..
Biz Bisiklet severlerin başta kabullendikleri şeyler var. Yokuşlarda susamayı sevmek. Dik rampalarda adeta güreşirken bedeni sınırlarımıza dokunmak. Ruhen de dinçleşmek.
“Zorunuz ne? Bu eziyet niçin?” diye soranlara aslında verecek cevabınız çoktur ama daha çok gidilecek yolununuz çıkılacak yokuşlarınız inişinde dinlenip dinleyeceğiniz rüzgârın sesi, buluşacağınız manzaralar, ciğerlerinizin diplerinde bol oksijenle yıkanmamış hücre var sizi bekliyordur. Soruyu geçiştirmekle yetinirsiniz. Kızmasınız, aksine yaşadıklarınızı yaşayamadıkları için soranlara üzülürsünüz bile.
Her yıl katıldığım Gökova bisiklet turu benim için Bisiklet ile içimdeki kötü tarafı öldürüp ruhani değişim yolculuğuna yeniden başlamak anlamına geliyordu adeta… Bedenimi ve ruhumu yeniden eğitmeye başlama turu oluyor…
Gökova bisiklet turuna her gelişim istemeden yaşamak zorunda bırakıldığımız yaşamlardan kaçış şeklinde oluyor..Turun bitimine doğru hüzünlenişim de kaçtıklarımıza istemeden geri dönmek zorunda oluşumuzdan.Ama olsun zorlu yaşamlara güçlü bir şekilde dönüyoruz.Artılarla kazandıklarımızla birikimlerimizle dingin bir ruh ile güçlenmiş bir beden ile dönüyoruz.

İşte bunlardan dolayı Gelecek yılların Gökova Bisiklet turlarına zaman ve imkânlarımı zorlayarak da olsa katılmak istiyorum.
Eğer siz de bir gün Gökova Bisiklet turuna katılmaya karar verirseniz mutlaka ona yakışan edep ve saygınızı kuşanarak gitmelisiniz. Hoyrat tavırlarımızı unutmalı geride bırakmayı denemeliyiz. Ki tur boyunca yaşayacağınız huzuru mutluluğu bedeninize akıtabilesiniz.
Bu yüzden diyorum ki
Gökova bisiklet turuna cesareti olanlar gelsin
Yıl boyunca hayal kurup bekleşenler gelsin
Rahat ve konforlu yaşamlarını terk etmeyi göze alabilenler gelsin
Yağmurda ıslanmayı üşümeyi, krampları, pişik olmayı çizikleri düşmeyi sert zeminde yatmayı göze alanlar gelsin
Yokuşlara ve karşıdan esen rüzgârlara kızmayacaklar gelsin
İnsan hayatının üç törpüsü olan gürültü, stres ve kirlilikten şikâyeti olanlar gelsin
Daha azla yetinerek paylaşarak yaşamanın tadına varmak isteyenler gelsin
Hayatında belki ilk defa gördüğü diğer bisiklet severleri sanki uzun zamandır göremediği kardeşlerini görmüş gibi sevinecekler gelsin
Dostlar edinip dostluklar kurmak isteyenler sevgiye aç olanlar gelsin
Güçlü olmadığı halde kendini güçlü hissedenler gelsin
Döndüğünde arkadaş eş ve çocuklarına anlatacağı anılar biriktirmek isteyenler gelsin
Zorlu tur yollarında yediği bir meyvenin daha önce yediği yüzlercesinden daha tatlı ve lezzetli geldiğini görmek isteyenler gelsin
İçtiği su, çay ayran ve kahvenin farkına varıp tüm hücrelerinde duyumsamak isteyenler gelsin
Tüm yaşayacağı güzelliklerden dolayı içi minnet hissi ile dolacaklar gelsin
Gözlerini kapayıp yaşadıklarından ötürü şükretmeden geçemeyecekler gelsin
Yaşadıklarının ve sahip olduklarının kıymetini bilip Şükürsüz geçen günlerine acıyacaklar gelsin
Milyonlarca insanın içinde bu güzellikleri yaşayıp kendini seçilmiş ve özel hissedecekler gelsin
Ve sonunda kazanacağı mutluluk cesaret ve güvenle hayatın anlamını yeniden keşfe başlamak isteyenler gelsin
Hayatının en büyük meydan okumasını gerçekleştirmek isteyenler gelsin
AHMET GİRAY KÜTÜK/ANKARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir